Qëndroni të freskët dhe shëndetshëm gjatë vapës së verës 

Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të qëndroni të shëndetshëm gjatë vapës së verës:

 

Qëndroni të hidratuar

 • Pini shumë lëngje të freskëta (veçanërisht ujë) përpara se të ndiheni të etur për të ulur rrezikun e dehidrimit. (Rekomandohet të pini nga 1,5 deri në 2 litra në ditë.)
 • Pini më shumë lëngje, pavarësisht se sa aktiv jeni.
 • Mos prisni derisa të keni etje për të pirë.
 • Qëndroni larg pijeve me shumë sheqer ose alkool – këto në fakt ju bëjnë të humbni më shumë lëngje trupore.
 • Një pije sportive mund të zëvendësojë kripën dhe mineralet që humbisni nga djersa.
 • Hani më shumë fruta dhe perime pasi ato kanë një përmbajtje të lartë uji.
 • Pini ujë para, gjatë dhe pas aktivitetit fizik.

Qëndroni të freskët në ambiente të mbyllura

 • Qëndroni në një vend me ajër të kondicionuar sa më shumë që të jetë e mundur.

 

Qëndroni larg ekspozimit ndaj nxehtësisë ekstreme kur jeni jashtë

 • Përpiquni të kufizoni aktivitetin tuaj në natyrë në kohën më të freskët, si orët e mëngjesit dhe të mbrëmjes.
 • Zgjidhni veshje të lirshme, me ngjyra të çelura dhe një kapelë
 • Pushoni shpesh në zona me hije në mënyrë që trupi juaj të ketë një shans për t’u rikuperuar.
 • Për fëmijët, kufizoni kohën e lojës në kohën maksimale të ekspozimit në diell .
 • Pjesa më e nxehtë e ditës është zakonisht rreth orës 15:00.

 

Përdorni krem ​​kundër diellit

 • Djegia nga dielli ndikon në aftësinë e trupit tuaj për t’u ftohur dhe mund t’ju bëjë të dehidratuar.
 • Nëse duhet të dilni jashtë, mbroni veten nga dielli duke mbajtur një kapele me strehë të gjerë, syze dielli dhe duke vendosur krem ​​kundër diellit me SPF 15 ose më të lartë 30 minuta para daljes.
 • Vazhdoni ta riaplikoni atë sipas udhëzimeve të paketës.

 

Hani vakte më sasi të vogla dhe më të lehta

  • Hani ushqime me sasi të vogla dhe të lehta si pjesë e rutinës suaj të kujdesit shëndetësor veror.
  • Shmangni gjërat e rënda në vaktet tuaja si ushqimet e shpejta, ushqimet e padëshiruara, etj.
  • Ushqimi i rëndë është i vështirë për t’u tretur, ju bën dembel dhe rrit kolesterolin, gjë që ndikon keq në shëndetin tuaj.
  • Në vend të kësaj, fokusohuni në një ushqim më të lehtë si sallata, frutat, pijet jeshile, etj., që nuk kërkon shumë kohë për t’u tretur.

Mbajeni shtëpinë tuaj të freskët

Ka disa gjëra që mund të bëni rreth shtëpisë tuaj për ta mbajtur atë pak më të freskët.

 • Bëni ushqime që nuk kanë nevojë të gatuhen në furrë.
 • Blloko diellin duke mbyllur perdet ose blindat gjatë ditës.
 • Mbajini dyert hapur në mënyrë që dhomat të mos nxehen shumë
 • Hapni dritaret gjatë natës për të lejuar ajër më të freskët në shtëpinë tuaj.

 

Duke ndjekur këto këshilla, përpiquni të relaksoheni sa më shumë që të jetë e mundur duke shijuar verën tuaj pa vuajtur nga vapa e madhe!